Abychom nebyli na tomto blogu úplně přefeminizováni, pokusím se občas oslovit s žádostí o příspěvek i nějaké ty muže. Dnes je to dlouholetý kamarád a dlouholetý zákazník Jan Přibáň z Pečovatelské služby v Poděbradech. Poděbrady mají obrovskou pečovatelskou službu, a navíc má tatáž organizace i domácí zdravotní péči, pojďme je tedy patřičně vyzpovídat.
Ahoj Honzo, mohl bys krátce představit sebe a vaši pečovatelskou službu?
Pracuji ve společnosti Centrum sociálních a zdravotních služeb Poděbrady o.p.s. na pozici zástupce ředitele. Můj první kontakt s touto organizací byl již v roce 2001, kdy jsem nastoupil na civilní službu. Tehdy jsem vůbec netušil, že existují nějaké sociální služby. A hlavně jsem se těšil, až uběhne rok a půl a já budu mít „odkrouceno“. Kdyby mi tehdy někdo řekl, že z roku a půl se stane 15 let tak bych tomu nevěřil.
Dnes jsme jedním z největších poskytovatelů sociálních služeb ve Středočeském kraji. Máme registrovány 4 služby (Pečovatelskou službu, osobní asistenci, denní stacionáře a odlehčovací služby) Zároveň jsme nestátním zdravotnickým zařízením, které poskytuje domácí zdravotní péči. Fungujeme jako terénní hospic. Provozujeme poradenské centrum v Poděbradech. Doprovázíme pěstounské rodiny v rámci sociálně právní ochrany dětí. Působíme na okrese Nymburk a naše služby jsou dostupné na území, které je větší, než rozloha hlavního města Prahy. Máme 150 zaměstnanců a pečujeme o více než 2000 klientů, pacientů nebo uživatelů našich služeb.
Pamatujete si vůbec, kdy jste u Vás s programem „Pečovatelská služba“ začínali?
Abych pravdu řekl, tak z hlavy opravdu nevím… ale právě otevírám program a první záznam péče je z května 2008. Takže už opravdu dlouho. Do té doby jsme používali excelovskou tabulku, která již tehdy uměla vytvořit stvrzenku, nebo vytisknout smlouvu. Ono i program Pečovatelská služba od roku 2008 prošel pořádným vývojem a myslím, že pokud bychom se třeba jen na týden vrátili do roku 2008 hodně funkcí, na které jsme dnes zvyklí, by ve verzi 2008 chybělo.
Pozn. red: To teda …
Kolik lidí u Vás s programem pracuje, a na kolika místech ho máte nainstalovaný?
V programu aktivně pracuje asi 15 lidí a máme ho nainstalovaný na našich střediscích v Městci Králové, Sánech, Poděbradech, Sadské, Nymburku, Lysé nad Labem a Milovicích.
Program obsahuje celou řadu statistických výstupů a dat. Pracujete s nimi v rámci organizace?
Samozřejmě, to je hlavně moje doména… Ono se poslední dobou roztrhl pytel s různými výkazy, hlášeními, evidencemi a vyúčtováními. Bohužel každou instituci zajímá něco trochu jiného, takže s každým novým požadavkem připravujeme nové a nové výstupy. Většina sestav připravených v programu se dá hned použít, ale pokud to nejde jinak tak generujeme do excelu a potom zpracováváme dál. Pokud víme, že je nějaká sestava potřeba pravidelně, tak se většinou dohodneme na zapracování sestavy přímo do programu.
Jak vnímáte ty čtečky čárového kódu – usnadnilo Vám to práci s aplikací, upřesnilo výstupy?
Fungování bez čteček je při velikosti naší organizace nemožné. Měsíčně zpracujeme jen v pečovatelské službě kolem 25 tisíc úkonů. Nedokážu si představit, že by to někdo ťukal do počítače. Pokud by zadání jednoho úkonu trvalo 5 vteřin (což je docela málo), tak je to za měsíc nějakých 35 hodin práce. Samozřejmě i zpracování čteček nějaký čas zabere, ale úspora je zřejmá.
Používáte uložení dat v cloudu – je to podle Tebe krok správným směrem, nebo bys chtěl mít server ve firmě?
Cloudové řešení máme od začátku a ani jsme se nezamýšleli nad tím, že by to mohlo být jinak. Protože máme více středisek, tak potřebujeme data v reálném čase a stále dostupná. Nemusím být závislý na firemní síti a klidně se mohu do programu dostat z domova nebo třeba ze zahraničí. Zabezpečení, zálohování a mnoho dalších věcí okolo sítě a serveru vůbec řešit nemusím a za přijatelný poplatek je o tyto věci postaráno. Stačí tedy počítač s programem a připojení k internetu.
Inicioval jsi zařazení testů soběstačnosti klienta do aplikace „Pečovatelská služba“. Jak s touto agendou pracujete?
Děkuji za otázku, která mne opět navedla do programu, abych se podíval, jestli tuto agendu používáme. A skutečně od začátku roku jsme provedli cca 800 testů soběstačnosti, které jsou zaznamenány. Abych řekl pravdu, tak mne to mile překvapilo! Požadavek na testy soběstačnosti vzešel od našich sociálních pracovnic, které do programu zaváděly různé záznamy o provedených šetřeních, ale testy soběstačnosti se dělaly vedle na papír. Obecně je snaha, aby se většina činností dala zvládnout přímo na počítači a nemuselo se „odbíhat“ od práce k tužce a papíru.
Pozn. red.: Článek o tomto se připravuje
Kromě PC IS „Pečovatelská služba“ používáte rovněž informační systém „PowerCare“ – k čemu?
Program PowerCare používáme k evidenci zdravotní péče. Protože kromě sociálních služeb zajišťujeme také zdravotní péči a máme smlouvy se zdravotními pojišťovnami, musíme tuto péči nějak evidovat. Zároveň data posíláme každý měsíc na zdravotní pojišťovny. Pro ty, kteří znají program Pečovatelská služba, je Powercare v podstatě podobný program, ale určený pro zdravotní sestřičky. Místo vyúčtování péče klientům se posílá datová dávka na pojišťovnu. Pokud vím, tak i Powercare má svou sociální část, která je cílená na poskytovatele pobytových sociálních služeb – na domovy pro seniory a podobné.
Chtěl bys něco vzkázat lidem, kteří o pořízení některého z mých programů uvažují?
Pokud vím, tak program dnes stojí okolo 13 tis. Kč a za tuto cenu dostanete špičkovou a rychlou podporu a v podstatě neomezený počet licencí programu. Můžete si program nainstalovat na libovolný počet počítačů a nemusíte nic přikupovat. My jsme také začínali na pěti počítačích, a s tím jak se rozrůstáme, tak nemusím řešit finanční prostředky na toto rozšíření. Podporu také platíme jen jednou, ale aktualizace nám chodí na všechny počítače. Myslím si, že kombinací funkčnosti, podpory a ceny se jedná o ojedinělý program.
Pingback: Lidi, nechte se proboha proškolit | Pečovatelská služba – blog