Zálohování? Nejradši bych to nařídil povinně (aktualizováno)

zalohovaniProvoz informačního systému “Pečovatelská služba” je z technického hlediska v podstatě jen pořizování dat a práce s údaji, které jsme pořídili. Nechci zabíhat do technických podrobností, takže jen uvedu, že data se ukládají do tzv. databáze a ta je umístěna jako soubor (resp. dva soubory, abychom byli úplně přesní) na pevném disku počítače. Který se může kdykoliv rozbít. Co tedy s tím, abychom o data nepřišli?

Co se může stát – selhání hardware

Pevný disk počítače je buď rotující deska – plotna, nebo v případě SSD disků kus křemíku s uloženými daty. V každém případě je to součástka, kterou dělali lidi. To, že data na disku byla včera ještě neznamená, že tam budou i zítra. Mě se doma například po bezproblémových čtyřech letech porouchal disk, na kterém jsem měl všechny rodinné fotky za asi pět let. Jen tak, sám od sebe. Ten disk se musel zaslat do specializované firmy, která z něj data zachránila a celé to stálo 6000,- Kč.

Jednomu z mých zákazníků uhodil do provozovny blesk a vinou obrovského přepětí a rázu mu odešla v podstatě veškerá elektronika. Nejprve tedy vzala zasvé ta elektronika, která má zbytek systému chránit, a potom zbytek systému Mrkající veselý obličej. Což o to, věci byly pojištěné, jenže nový počítač, který se koupil byl … prostě nový. Bez dat, bez práce za několik let.

Vynikající věc je taky strčit do počítače flashdisk – nejlépe zepředu – a pak do něj kopnout nebo na něj šlápnout. Doporučuji podpatkem. Raději to nezkoušejte – téměř jistě odděláte ten samotný flash disk, pravděpodobně i USB port v počítači a když budete hodně šikovní, pak i základní desku počítače, procesor a disk s daty.

Úplně nejlepší jsou na to notebooky. Stačí je při přenášení tu a tam upustit, nebo je dát v autě do kufru a pak s tím autem lehce nabourat a všechna data jsou pryč.

Co se může stát – krádež počítače

Tohle je dobře zdokumentované na firemním facebooku, takže to tady nebudu opisovat, jen se odkážu na skutečný příběh. A věřte – nevěřte, není jediný.

Co se může stát – lidská chyba

Kolikrát už přišel počítač z opravy – kompletně bez dat. Kolik mi už volalo unavených IT techniků, že něco “zmačkli” omylem, kolik bylo k tomu protelefonováno a napsáno e-mailů – to se snad ani nedá spočítat. Faktem je, že ani poslání počítače do opravy či návštěva technika na místě nemusí znamenat, že o svá data nepřijdete.

Další kritickou operací bývá výměna starého počítače za nový, pokud jde o počítač, na němž byla data. Stačí malá nepozornost v průběhu migrace, a na neštěstí je zaděláno.

Co se může stát – viry, malware a jiná computerová havěť

Třebaže tímto straší výrobci antivirových programů prakticky denně, musím poctivě uvést, že ze své praxe nepamatuji případ, kdy by kvůli napadení počítače zákeřným programem přišel zákazník o data z aplikace “Pečovatelská služba”. Čili toto jako příliš reálné nebezpečí v současné době nevnímám. Na druhou stranu věřím, že jistě nechcete být první, komu se to povede.

Tak bohužel, výše uvedené k 15. 4. 2017 už neplatí. Několika mým zákazníkům napadly v poslední době počítače viry (tzv. ransomware), zašifrovaly jim celý disk a jediným řešením bylo obnovit data ze zálohy v cloudu – pokud taková záloha existovala. Pokud záloha neexistovala, ztratili uživatelé svoji několikaletou práci.

Co se proti tomu dá dělat – záloha na místní disk

Zálohovat data na místní disk je proces, který Vám asi nejvíce ze všeho dodá falešný pocit bezpečí. Protože umístit zálohu na týž disk, na kterém jsou ostrá data, to znamená mít všechna vejce v jediném košíku. Neboť:

  • v případě selhání hardware přijdete jak o data, tak o zálohy
  • v případě krádeže přijdete jak o data, tak o zálohy
  • v případě lidské chyby přijdete jak o data, tak o zálohy
  • a v případě virů tam je to sporné, tam byste mohl ze záloh nějaká data dostat

Jinými slovy “místní” záloha je taková záloha pro chudé, je to záloha “aby něco bylo” a upřímně – uplatňuje se spíše v situacích, kdy musíme vrátit “včerejší” data kvůli nějaké chybě operátora.

… nebo na cloud?

Jediné správné řešení je tedy to, co nám zbývá. Zálohovat data někam jinam. Vypalování CD se dnes již prakticky nepoužívá. Při kopírování na externí disk či USB flash na to musíte myslet (nebo tam tu flashku mít strčenou napořád, ale pak je to taky místní záloha). Při kopírování záloh na počítač vedle v místnosti jsme již pravda chráněni o něco více jak proti krádeži, tak proti selhání, ale stále to není ono.

A právě proto nabízím exkluzivně svým zákazníkům řešení v podobě systému pro zálohování dat z programu na cloud. Tohle řešení sestává ze čtyř komponent:

  1. Program, který v pravidelných intervalech a sám data zálohuje, šifruje a přenáší na cloud. Není tedy nutné se  o nic starat.
  2. Prostor na cloudovém úložišti, který je jenom Váš a kam se zálohy dat umisťují.
  3. Zálohy záloh.
  4. A konečně monitoring, kdy osobně na ty zálohy dohlížím, a pokud snad neprobíhá vše jak má, tak telefonuji zákazníkům a problém řešíme.

Statistiky za dobu, kdy to dělám, hovoří docela jasně: Každý šestý zákazník uložené zálohy opravdu potřebuje. A cena? Směšných 80,- Kč + DPH za měsíc.

Pokud tuto službu ještě nemáte, ozvěte se prosím, a já to pro Vás rád zařídím. Jak píšu v úvodu – nejraději bych to nařídil všem povinně, ale to bohužel nemůžu. Jsou to totiž Vaše data, o která jde v tomto příspěvku.

1 komentář u „Zálohování? Nejradši bych to nařídil povinně (aktualizováno)

  1. Pingback: Nestihneme to. Letos ne. | Pečovatelská služba – blog

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *